Home / افزودنی های پلی یورتان / نقش واکس جدا کننده قالب در صنعت پی یو
واکس جدا کننده قالب پلی یورتان
واکس جدا کننده قالب

نقش واکس جدا کننده قالب در صنعت پی یو

اهمیت استفاده از واکس جدا کننده قالب در صنعت پی یو

چسبندگی فوم پلی یورتان ( پی یو ) به مواد دیگر یکی از مزیت های مهم مواد پلی یورتان در صنعت و ساختمان محسوب می‌شود.  با این حال، این ویژگی در فوم قالبی پلی یورتان یک عیب است. به همین منظور استفاده از یک ماده جدا کننده ( release agent) که معمولا به عنوان “واکس جدا کننده قالب” یا “سیلیکون جدا کننده قالب” در بازار معروف است به منظور جدایش راحت فوم از قالب ( پس از پخت فوم در قالب ) ضروری است. با توجه به چسبندگی بالای فوم پلی یورتان به فلزات، معمولا در تولید محصولاتی مانند فوم سرد پلی یورتان، فوم چوب پلی یورتان، زیره کفش، ضربه گیر خودرو، فوم اینتگرال که از قالب فلزی استفاده شده استفاده از واکس جدا کننده قالب ضروری است.
تاثیر ماده جدا کننده فومواکس جدا کننده قالب ) بیشتر به یکنواختی  پاشش یا پخش این ماده بر روی سطح قالب بستگی دارد نه به مقدار پاشش. مقدار نیروی لازم برای جدایش یک متر مربع فوم از سطح قالب به عنوان معیاری از کیفیت و اثرپذیری ماده جداکننده قالب در نظر گرفته می‌شود. به منظور انتخاب بهترین نوع مواد جداکننده فوم از قالب داشتن دانش کافی در رابطه با خواص مواد پلی یورتان، جنس قالب، کیفیت سطح، شکل و هندسه قالب از اهمیت بالایی برخوردار است. باید توجه داشت که میزان چسبندگی فوم به قالب با افزایش واکنش پذیری و سرعت تشکیل فوم کاهش می یابد ( زمان لازم برای چسبندگی فوم به قالب کم است).

واکس جدا کننده قالب فوم پلی یورتان

 مواد جداکننده قالبی یا واکس جداکننده قالب به روش های مختلفی در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد که بهترین آن استفاده از روش اسپری است. در این روش، پوششی از ماده جداکننده توسط نازل اسپری بر روی سطح قالب پاشیده می‌شود. البته با توجه با پاشش و پخش مواد جدا کننده و حلال در محیط می بایست نکات ایمنی و سلامت کارکنان با نصب  تهویه مطبوع صحیح و اصولی در نظر گرفته شود. همچنین بهتر است پس از جدایش فوم از قالب، عملیاتی به منظور پاکسازی مواد جداکننده باقی مانده بر روی سطح فوم صورت پذیرد. در صورتی که فوم تولید شده و قالب گیری شده نیاز به رنگ شدن دارد ( همانند زیره کفش)، عملیات شستشوی فوم امری ضروری است. ( چربی موجود در ماده جداکننده می تواند در چسبیدن رنگ بر روی فوم اختلال ایجاد کند). تکنیک ها و روش های متنوعی در استفاده از مواد جداکننده و جلوگیری از چسبندگی فوم به قالب وجود دارد که در اینجا قصد داریم به برخی از آنها اشاره کنیم:

مواد جداکننده داخلی

   از دیدگاه اپراتور فوم پلی یورتان، بهترین شیوه جدایش فوم از قالب ، استفاده از ماده جدا کننده قالب در داخل رزین  پلی ال می باشد. معمولا در این روش مواد جدا کننده به پلی ال اضافه شده و حدود ۲۰ تا ۱۰۰ قطعه از   فوم و  بدون استفاده از مواد جدا کننده بر روی سطح قالب ) قالب­ گیری می‌شود و سپس مجددا مواد جدا کننده بر روی سطح قالب پاشیده می‌شود. از مواد جداکننده قالب که در داخل پلی ال اضافه می‌شود می توان به صابون های فلزی مانند استئارات روی، روغن های پایه استر، واکس و سیلیکون اشاره نمود. این مواد در داخل رزین پلی ال غیر قابل حل هستند بنابراین لازم است به خوبی در داخل مخزن پلی ال میکس شود تا همگن بماند. در حین فرایند تشکیل فوم، مواد فعال به سمت سطح فوم حرکت می کنند و یک لایه بسیار نازکی از مواد جدا کننده بر روی سطح فوم ایجاد می کند.

واکس قالب پی یو

مواد جدا کننده قالب پوششی

استفاده از مواد پوششی دائمی مانند پوشش های تفلون ( PTFE) به‌طور قابل توجهی سرعت تولید را افزایش می دهد ( به علت عدم نیاز به استفاده از واکس جدا کننده قالب به‌طور مرتب). اما این نوع از پوشش های جدا کننده نیز معایبی دارند که به علت طول عمر محدود این پوشش ها و همچنین دشواری تعویض یا بازسازی آنهاست. یک عیب دیگر این پوشش ها عدم امکان کنترل براقیت سطح فوم تولید شده است. مواد جدا کننده نیمه دائمی نیز در بسیاری از صنایع پلی یورتان مورد استفاده قرار می گیرد. پلی سایکلوکسان ها ممکن است بر روی سطح قالب پلیمریزه گردند و با ایجاد یک لایه موجب جدایش راحت فوم از قالب برای چند مرحله قالب گیری راحت گردد اما عیب آن تولید فوم پلی یورتان به کیفیت سطح مختلف و در واقع بروز نوسان کیفیت در محصولات تولیدی است. اولین قطعه پس از اعمال مواد جدا کننده، که به راحتی از قالب جدا می‌شود، معمولا دارای کیفیت متفاوتی از قطعه آخری دارد که می بایست به سختی از قالب جدا گردد. واکس جدا کننده قالب شبه- دائمی معمولا در کنار استفاده از مواد جدا کننده درونی ( افزوده شده به پلی ال) بهتر جواب می دهند.

 

این مطلب هم مطالعه کنید

عوامل پف دهنده پلی یورتان

عوامل پف دهنده یا گاز پلی یورتان

کاربرد عوامل پف دهنده در تولید فوم پلی یورتان این مقاله کاربرد عوامل پف دهنده …

۴ دیدگاه ها

  1. سوال بنده اینکه ما فوم چوب استفاده می کنیم و از واکسی که به تو بازار بهش میگن واکس دوغی استفاده می کنیم اما بعد از اینکه قطعه در میاد نمی تونیم رنگش کنیم و با تینر هم پاک نمیشه ممنون میشم راهنماییمون کنید

    • سلام .برای پاک کردن واکس روغنی باید از مواد متیلین کلراید استفده کرد.چون بقیه مواد پاک کننده مانند بنزین و تینر حاوی مقدار کمی روغن می باشد.

  2. سلام سیلیکون جدا کننده آیا یک فیلم ارتجاعی بوجود می آورد؟

  3. سلام آیا مواد تفلونی هم موجود هست که به ظروف فلزی میزنن. برا جنس فلزم و قطعه ایی که کار میکنم آلمینیوم هست و با مواد پلی و ایزو کار میکنم چطور میشه تهیه کرد ممنون از راهنمایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *