Home / صنایع پلی یورتانی / فوم سخت پلی یورتان بهترین عایق حرارتی
عایق حرارتی پلی اورتان
فوم سخت پلی یورتان

فوم سخت پلی یورتان بهترین عایق حرارتی

چرا فوم سخت پلی یورتان بهترین عایق حرارتی محسوب می شود؟

با توسعه فوم های پلی یورتان پلی اتری و در ادامه با تولید مواد پف زا امکان تولید فوم سخت پلی یورتان ممکن شد. در زمان، جنگ جهانی دوم، یکی از دلایل اصلی توسعه فوم سخت پلی یورتان ( فوم ریجید ) نیاز به عایق کاری و جلوگیری از اتلاف انرژی بود. فوم سخت پلی یورتان به عنوان عایق حرارتی دارای مزیت هایی نسبت به دیگر عایق های حرارتی است:

 • سبک وزنی: فوم سخت پلی یورتان را می توان در ساختارهای ساندویچی بکار برد و قطعاتی با مقاومت زیاد و وزن کم تولید کرد.
 •  مقاومت حرارتی بالا:  فوم سخت پلی یورتان از مواد با مقاومت حرارتی بالایی محسوب می شود. این فوم با ضخامتی معین در مقایسه با هر نوع ماده تجاری دیگر در مقابل نفوذ و انتقال گرما و سرما مقاومت بهتری در مقایسه با مواد دیگر از خود نشان می دهد.
 • قابلیت قالب گیری: ترکیب منبسط شده پلی یورتان قادر است در انواع و اشکال مختلفی قالب گیری شده و تمامی خلل و فرج و کنج های غیر قابل دسترس و پیچیده را پر کند.
 • چسبندگی: فوم سخت پلی یورتان در حین تشکیل شدن قادر است با بسیاری از مواد مانند فلزات، کاغذ، چوب، سنگ، پلاستیک ها و شیشه پیوند داشته باشد و کاملا بچسبد. فوم های قالبی و بریده شده نیز می توانند با استفاده از چسب پلی یورتان یا چسب معمولی به قطعات دیگر متصل شوند.
 • قابلیت شناور شدن: به علت ساختار بسته سلولی فوم سخت پلی یورتان، جذب آب آنها خیلی کم بوده و فوم با چگالی ۴۰ کیلوگرم بر متر مکعب قادر است حدود ۲۵ برابر وزن خود را در آب نگه دارد و در آب شناور بماند.
 • تولید آسان و تک مرحله ای: تولید فوم با استفاده مواد مایع و در یک مرحله صورت می گیرد. با توجه از لحظه شروع واکنش مواد پلی یورتان تا زمان اتمام رشد فوم و پخت کامل حداکثر ۱۰ دقیقه زمان لازم است، سرعت عمل در اجرای عایق کاری را بالا می برد.
 • قابلیت جذب انرژی: فوم سخت پلی یورتان قابلیت جذب انرژی دارند به همین منظور به عنوان عایق صدا یا عایق صوت، لرزه گیر و جلوگیری از اتلاف ارتعاشات استفاده می شود.

در جدول زیر ویژگی های مربوط به مهمترین عایق های حرارتی رایج مقایسه شده است:

مقایسه کارایی مواد مورد استفاده رایج به عنوان عایق حرارتی 

جنس عایق حرارتی رسانایی گرمایی (W/m.k)دانسیته ( Kg/m3)ضخامت لازم به عنوان عایق حرارتی ( cm) 
فوم سخت پلی یورتان۰٫۰۱۷۳۲۲۰
فوم نرم پلی یورتان ۰٫۰۳۵۱۶۴۴
فوم پلی استایرن۰٫۰۳۵۱۶۴۴
چوب پنبه ۰٫۰۳۶۸۶۴۵
پشم سنگ۰٫۰۳۷۱۰۰۴۶
پشم شیشه۰٫۰۴۱۱۱۰۵۱
پشم سنگ سنگین۰٫۰۴۱۳۰۰۵۱
چوب پنبه سنگین ۰٫۰۴۹۲۲۰۶۱
چوب درخت کاج۰٫۱۱۲۴۵۰۱۴۰

با توجه به جدول می توان گفت فوم سخت پلی یورتان از بهترین عایق های حرارتی رایج است. این فوم ها نسبت استحکام به وزن زیادی داشته و به خوبی به بسیاری از مصالح و مواد ساختمانی می چسبند. سادگی ساخت و چسبندگی عالی فوم پلی یورتان را به عنوان عایق حرارتی مناسبی برای ساخت ساختارهای چند لایه ( مانند ساندویچ پانل ) امکان پذیر می سازد.

گاز مورد استفاده در مواد سخت پلی یورتان

فوم سخت پلی یورتان می تواند با دی اکسید کربن حجیم شود. در واقع، دی اکسید کربن از واکنش بین آب و ایزوسیانات حاصل می شود. اما با توجه به مشکلاتی که آب در تشکیل فوم پلی یورتان ایجاد می کند، معمولا از مایعاتی با نقطه جوش پایین به عنوان عامل پف زا ( blowing agent ) استفاده می شود. از آنجاییکه این مایعات دمای جوش پایینی دارند، در اثر گرمای حاصل از واکنش پلی ال با ایزوسیانات به سرعت تبخیر شده و در داخل فوم به گاز تبدیل می گردد. در تهیه فوم سخت پلی یورتان،  از گاز های مختلفی با  نقطه جوش متفاوت استفاده می شود. با توجه به اینکه در حین واکنش پلی ال و ایزوسیانات دمای مواد گاهی به بالای ۶۰ درجه سانتی گراد هم می رسد، این گاز در فوم پلی یورتان تشکیل می شود.
به منظور آگاهی از انواع گاز های مورد استفاده در فوم های پلی یورتان به مقاله “آشنایی با عامل پف زا یا گاز پلی یورتان” مراجعه کنید.

این مطلب هم مطالعه کنید

انواع زیره کفش

انواع زیره کفش را بیشتر بشناسیم

وبژگی های انواع زیره کفش موجود در بازار در این مقاله قصد داریم مواد مختلفی …

۴ دیدگاه ها

 1. هاشم حاجی ابوالقاسم

  سلام وقت بخیر
  ممنون از وب سایت کامل و جامع و اطلاعاتی که در آن قرار داده اید
  بنده فقط در لینک سوالات متداول نتوانستم سوال ها و پاسخ ها را ببینم
  خودم هم یک سوالی داشتم که ممنون می شوم اگر جوابم را بدهید.
  می خواستم بدانم علت پفکی و ترد شدن فوم سخت پلی یورتان (ساندویچ پنل) چیست؟؟
  با تشکر

  • دوست عزیز
   به طور کلی، تشکیل فوم پلی یورتان با کیفیت بالا مستلزم رعایت اصول مختلفی از جمله تنظیم دستگاه، انتخاب مواد اولیه مناسب، اجرای صحیح و اصولی کار طبق دستورالعمل شرکت تولید کننده مواد اولیه پلی یورتان و غیره می باشد. عدم رعایت از این الزامات منجر به ایجاد ساختار سلولی ضعیف و ناپایداری ابعادی در فوم می گردد که موجب جمع شدگی و ترک خوردن فوم، ایجاد حفره و درز و چسبندگی ضعیف فوم به سطح می گردد.

 2. سلام ممنونم برای اطلاعات خوب سایتتون فقط من یک سوال در مورد مقاومت فوم اسپری در صنعت ساختمان دارم که پیدا نکردم ممنون میشم که به من اطلاع بدین

 3. سلام ممنونم برای اطلاعات خوب سایتتون
  فقط من یک سوال در مورد مقاومت فوم اسپری(پلی یورتان) در صنعت ساختمان برای کاهش مصرف انرژی دارم که پیدا نکردم ممنون میشم که به من اطلاع بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *