Home / صنایع پلی یورتانی / اندازه گیری زمان واکنش فوم پلی یورتان
زمان کریم تایم و ژل تایم
زمان واکنش

اندازه گیری زمان واکنش فوم پلی یورتان

اندازه گیری کریم تایم و ژل تایم فوم پلی یورتان

اولین مرحله در تولید فوم پلی یورتان جهت استفاده در صنایع مختلف شامل صنعت کفش، خودرو، یخچال سازی و مبلمان، بررسی مشخصات و اطلاعات فنی مواد اولیه پلی یورتان می باشد. در این  برگه مشخصاتی مانند ویسکوزیته، دما، فشار، و زمان واکنش مواد در دسترس تولید کننده قرار می گیرد تا با استفاده از این اطلاعات دستگاه تزریق فوم پلی یورتان خود را تنظیم نماید. اندازه گیری مشخصات زمانی تولید فوم پلی یورتان شامل کریم تایم، ژل تایم و رایز تایم از اهمیت بالایی در کیفیت فوم  تولیدی نهایی و تنظیم دستگاه تزریق برخوردار است.

در این ویدئو سه پارامتر شروع واکنش، زمان رایز و ژل تایم به نوبت بر روی یک نمونه از مواد اولیه پلی یورتان اندازه گیری شده است. ابتدا رزین پلی ال در داخل یک ظرف لیوانی شکل ریخته می شود و سپس مقداری ایزوسیانات با نسبت وزنی مشخص به لیوان اضافه می گردد. سپس مواد توسط یک میکسر یا دریل با دور بالا ( حدود ۲۰۰۰ دور بر دقیقه) که درون لیوان فرو می رود در حدود ۵ ثانیه ( این زمان بستگی به کرم تایم مواد پلی یورتان دارد) مخلوط پلی ال و ایزوسیانات را میکس می کند. سپس پره دریل را فورا در داخل ظرف حاوی حلال پلی یورتان ( معمولا از اسید دی ام اف (DMF) یا متیلن کلراید برای شستشو و پاک کردن پلی یورتان استفاده می شود) فرو برده تا فوم پلی یورتان تشکیل شده به بدنه پروانه نچسبد و از آن جدا شود.

 

لیوان حاوی ترکیب مواد پلی یورتان سپس بر روی یک میز قرار داده می شود و مدت زمانی را که مایع پلی یورتان شروع به بالا امدن می کند به عنوان کریم تایم ثبت می کنند. ( با توجه به اینکه در لحظه شروع واکنش، مایع ترکیب پلی یورتان به رنگ کرمی در می آید که این زمان به اصطلاح کریم تایم نامیده می شود). فوم پلی یورتان داخل لیوان سپس شروع به رشد و افزایش ارتفاع می کند تا جایی که فوم از لیوان بیرون می زند ( همانطور که در شکل قابل مشاهده است). زمانی که افزایش ارتفاع فوم به پایان می رسد به رایز تایم معروف است.

کریم تایم زمان شروع واکنش

علی رغم توقف افزایش رشد فوم در لحظه رایز تایم، فوم هنوز به طور کامل پخت نشده و خیلی چسبنده است به طوری که با فرو بردن یک میله در داخل  ترکیب، فوم به میله می چسبد. زمانی که با فرو بردن میله در ترکیب، فوم به میله می چسبد به اصطلاح ژل تایم می گویند. فوم پس از رسیدن به زمان ژلی شدن همچنان حالت چسبندگی خود را حفظ می کند  تا به طور کامل فرایند تشکیل فوم انجام شود و ترکیب از حالت مایع به جامد تبدیل گردد. این مراحل می بایست در سه مرتبه انجام شود تا از خطای انسانی اجتناب گردد.

میانگین اعداد اندازه گیری شده را می توان به عنوان پارامترهای نهایی معرفی کرد. در ذیل به عنوان مثال، پارامترهای زمانی اندازه گیری شده فوم فیلتر را مشاهده می کنید:

  1. زمان شروع واکنش ( کریم تایم): ۲۰ ثانیه
  2. زمان اتمام رشد فوم ( رایز تایم): ۱۲۰ ثانیه
  3. زمان ژلی شد ( ژل تایم): ۸۰ ثانیه

 

این مطلب هم مطالعه کنید

مضرات ایزوسیانات

ایمنی و بهداشت کار با ایزوسیانات

نکات ایمنی کار با مواد پلی یورتان ، ایزوسیانات و TDI ایزوسیانات ها ترکیباتی شامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *